toyota-yaris-hybrid

Yaris’e geçmeden önce ilk olarak hibrid teknolojisine bakalım. Yaris’te kullanılan hibrid teknolojisi 5 adımda özetleyebiliriz.

  • Aracınızın ilk kalkışında elektrik motoru çalışmaya başlayacak.
  • Hızlanma esnasında ise Yaris’in hem elektrik hem de benzinli motoru çalışacak.
  • Normal sürüşe geçtiğinizde ise elektrikli motorunuz tam güçte, benzinli moturunuz ise yardımcı olacak şekilde çalışacak.
  • Yavaşlama durumunda ise benzinli motorunuz duracak ve elektrikli motoru hibrit aküsünü şarj edecek.
  • Duruş esnasında ise benzin tüketiminiz hiç gerçekleşmez ve örneğin trafik ışıklarında veya trafiği yoğun olduğu ve dur-kalk yapma durumlarında yakıt tüketmezsiniz.

Bu 5 adımın sonucunda ise karşımıza mükemmel bir yakıt tüketim değerleri çıkıyor. Toyota Yaris Hibrid’in yakıt tüketimi şehiriçinde 3,4 litre. Evet yanlış okumadınız. Şehiriçi yakıt tüketimi 3,4 litre. Bunun yanında araç 0-100 km hızlanmasını 11,4 saniyede tamamlıyor ve maksimum hız olarak 165 km’yi vaat ediyor. Aracın aküsünün doluluk oranına göre 50 km’nin altındaki hızlarda sadece elektrik motoru bile kullanılabiliyor. Bunun yanında aracı şarj etme gibi bir sorununuzda bulunmuyor ve araçta doğal olarak bir prizde bulunmuyor. Motorunun sessiz olduğunu ve marş motorununda bulunmadığını ayrıca belirtelim.

Donanım olarak Yaris’in iki farklı seçeneği var ve bunlar Cool ve Spirit olarak adlandırılıyor.  Tam otomatik vites seçeneğinin her iki pakette bulunduğunu ve ayrıca geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteği ve 7 hava yastığı bulunan Yaris Hibrid’lerin fiyatlarına baktığımızda Yaris Hidrid Cool’un 48,750 TL, Yaris Hibrid Spirit’in ise 51,750 TL’den satıldığını görüyoruz.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.
You must be logged in to post a comment.